לחצים וקשיים בעבודה

חוויה אישית של לחץ וקושי עלולה להיות חלק בלתי נפרד מכל שגרת עבודה. בניגוד למה שנהוג לחשוב, לא רק אנשים שנמצאים בעבודה מתסכלת חווים קשיים. לעיתים הלחץ נובע משגרה שוחקת, מעבודה מונוטונית או ממערכת יחסים לא תקינה מול קולגות ומנהלים. התוצאה לרוב זהה ועלולה להיות מלווה בעוגמת נפש על בסיס יומי. במקביל, ישנה סכנה שעוגמת הנפש תזלוג לחיים האישיים ואף תפגע במערכת היחסים עם בני הזוג והמשפחה ומובן מצב אקוטי זה מהווה אף פגיעה בריאותית משמעותית. מחקרים שונים טוענים שמצבי סטרס אקוטיים אחראים לכ 80% מכל המחלות של האנושות.

למה אנו חווים קשיים בעבודה?

ראשית, מקום העבודה שלנו הוא אחד משני "בתי הערך שלנו" – עבודה וקשרים חברתיים/אהבה. על כן, הרגשה של התערערות עמוד תווך מרכזי מהווה איום משמעותי על תחושת המשמעות והערך העצמי שלנו – ואף על הביטחון הקיומי שלנו.

שנית, הסיבה להופעת לחצים וקשיים בעבודה קשורה בטבורה למאפייניו של שוק התעסוקה המודרני. במאה ה-21 אנו נדרשים להקדיש חלק ניכר מזמננו לעבודה, ולא תמיד התפקיד שבו אנו עוסקים עולה בקנה אחד עם תחומי העניין ועם ההכשרה הקודמת שלנו ויתרה מכך, סביבת העבודה עצמה עשויה להיות אינטנסיבית, תחרותית ומלחיצה. הקשיים עשויים להתעורר בשגרה או בחירום ולהופיע גם אחרי שנים של ניסיון. בתוך כך, לא תמיד קיים קשר בין גילנו לבין לחצים וקשיים בעבודה והתופעה משותפת לצעירים ומבוגרים כאחד.

התמודדות עם קשיים בעבודה

בשלב הראשון, עלינו להבין שלחצים וקשיים בעבודה הם נחלתם של רבים בארץ ובעולם. מכאן שלא מדובר על תופעה יוצאת דופן או על אירוע חריג, אלא על תוצר לוואי שכיח יחסית של שוק העבודה כפי שהתגבש בעשורים האחרונים המוביל בדרך כלל להשלכות שליליות בדמות נטישת מקום העבודה או פיטורין ביזמת המעסיק – וחוסר יציבות כלכלית המשפיעה גם על הרבדים החברתיים והאישיים שלנו.

על בסיס ההבנה הזו, קל יותר לאמץ כלים פרטיים להתמודדות עם לחצים וקשיים בעבודה וכך להפוך את החיסרון ליתרון. הטיפול, כפי שנסביר להלן, עזר לרבים לשמר את מקום עבודתם ואף למצוא לעצמם מקום מתאים ומתגמל בהרבה – "חלון לתודעה" עושה פלאים גם בתחום זה.

הכל מתחיל בשינוי עצמי

שינוי עצמי בא לידי ביטוי בנקיטת פרספקטיבה חדשה כלפי תחושות של דחק, לחצים וקשיים. אדם שיודע כיצד לשנות את התודעה לא רק יתמודד באופן יעיל יותר עם קשיים יום יומיים במקום העבודה, אלא גם יקל על עצמו את תחושת הסטרס. בעזרת שינוי עצמי של התודעה ותחזוקתה לאורך זמן ביכולתנו ליהנות משיפור באיכות החיים ולהפוך את סביבת העבודה למקום שנעים להיות בו.

ויסות תחושות שליליות

ישנם מצבים מסוימים המצדיקים לחץ, כעס, פחד או חרדה, וכאשר סוקרים את התפתחותנו האבולוציונית אפשר לייחס להם גם תפקיד הישרדותי או תרבותי מובהק ויתרונות מסוימים במקרים ספציפיים, שהיו נפוצים יותר בתקופות קודמות. אולם בעת המודרנית, תחושות אלו אינן משרתות אותנו, בלשון המעטה. למעשה, מקורן של תחושות אלו בהרגלי עבר שעדיין מהדהדים בקרבנו, ושלרוב מזיקות לחיינו המקצועיים והפרטיים. וויסות התחושות הללו הוא קריטי ליצירת שינוי מורגש באורח החיים ולמניעת היווצרותם של קשיים בעבודה.

הקשר בין שמיטה להר סיני

שיטת "חלון לתודעה" נעזרת בטכניקת השמיטה, אשר מאפשרת, באמצעות עבודה רגשית, לשמוט הרגלים מזיקים בממדי התודעה השונים – ומתעלת את הרגש לנתיב אפקטיבי, אשר משרת אותנו במקום להוביל לפגיעה בחיינו המקצועיים ובתחושת שביעות הרצון שלנו ממקום העבודה. בהכוונה נכונה, רכישת הכלים לשמיטה עקבית של הרגלים בלתי מועילים מאפשרת לנו להשיג שליטה נכונה (בניגוד לשליטת יתר) בתרחישים השונים ובתגובות שלנו ומובילה לשיפור במדדים הבריאותיים, הבין-אישיים והמקצועיים.

לחצים וקשיים בעבודה הם אינם גזירה משמיים

אחרי שמבינים שלחצים וקשיים בעבודה הם לא גזירה משמיים אלא אתגר שיכול להיות גם הזדמנות לשנות את התודעה, התחושה המיידית היא של הקלה. מומלץ להתייחס ברצינות לנושא של קשיים בעבודה ולא להקל ראש בלחצים בחיים האישיים. אפשר להתייעץ עם אנשי מקצוע בכל מקרה של דילמה והתלבטות ולקבל ליווי אישי.

רוצה לנסות? אני מחכה לך עם כל הפרטים. מאחורי 30 שנה של עבודה בשוק ההי טק וניסיון רב בייעוץ למנהלים ולעובדים בכל הדרגים ומזמין אותך לקבוע פגישה בקליניקה כבר כעת.

קליניקות בהרצליה וברמת חן

דרור גרוניך

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן