חרדות, פחדים וכעסים

חרדות, פחדים וכעסים הם תהליכים המערבים גוף ונפש או ביתר פירוט: גוף, רגש, מחשבה ומהלכים התנהגותיים. החרדה מתעוררת בשל מצבים שנתפסים בתודעה כאיום ומובן שהפחד הוא תגובה טבעית לאיומים. שיטת הטיפול "חלון לתודעה" פועלת בעולם מושגים שונה, במסגרתו כעס הוא שכבת הגנה מפני שכבות רגש אחרות. רגשות אחרים אלה נתפשים כקשים יותר להכלה והתודעה כולה מתגייסת להימנע מלחוות אותם.

אף על פי שתגובות כאלה קיימות אצל כל בני האדם, כל אחד מתמודד איתן בצורה שונה. במקרים של חוסר יכולת לווסת חרדות, פחדים וכעסים, כל אלה עשויים לגרום לפגיעה בתפקוד המקצועי או החברתי – ואז נדרשת התערבות מקצועית וטיפולית.

למה חשוב לווסת חרדות וכעסים?

העידן המודרני חושף את האדם למצבים מורכבים ורבים מאתנו חשים קושי להתמודד עמם ולעתים אף חשים איום קיומי. קיימים מצבי סכנת חיים או מצבי קונפליקט מסוכנים שבהם החרדה מועילה – ומבחינה אבולוציונית יש לה משמעות הישרדותית ברורה. אבל במקרים רבים אחרים, חרדות, פחדים וכעסים הם תוצאה של הרגלים ישנים, חוסר ניסיון בהבנת תהליכי הגוף והנפש ופירושים בלתי מועילים של המציאות. במקרים אלה, אפשר ואף רצוי בלעדיהם. הם מזיקים לנו בקשרי אהבה ועבודה ולכן חשוב לווסת אותם.

עיקרון ממדי הזמן להתמודדות נכונה עם חרדות, פחדים וכעסים

בשיטת "חלון לתודעה" אנו מחלקים את העבודה לשלושה ממדי זמן. זמן האימון והטיפול, זמני שיגרת החיים, והרגעים שבהם מתרחש אירוע מרוכז ומאיים כמו התקף חרדה או זמן ביצוע של משימות שמעוררות את תחושת הפחד. בטיפול נלמד מה עלינו ללמוד ולעשות בכל אחד מממדי זמן אלה על מנת לשפר את איכות חיינו ככלל.

בזמן האימון והטיפול – נגייס את ארבעת ממדי התודעה כדי ללמוד את שורשי התופעה (קוגניציה), וללמוד לווסת את האלמנטים הפיזיולוגים שלנו באמצעות ביופידבק ותרגילים נוספים כמו למשל מיינדפולנס ודמיון מודרך (גוף), ננתח התנהגויות מחיי היומיום ונציע שינויים שימנעו אסקלציה של מצבים פגיעים (התנהגות), כמו גם נלמד את מקומו של הרגש בתהליך, כיצד הוא מופעל עצבית ומוחית וכיצד לווסת אותו.

בזמן שגרה – נפתח ונטפח מודעות לנושאים שעלו בפגישות – בין השאר באמצעות כלים אינטרנטיים המכוונים אישית לצרכיו של כל מטופל.

בזמן אירוע משמעותי – בדרך כלל אירוע מסוים כגון התקף חרדה, הופעה בפני קהל, ניהול קונפליקטים וכו' – הוא הסיבה המרכזית לפניה לטיפול. ברגעים אלה חשוב שיהיו זמינים לנו מגוון כלים יעילים מאוד לוויסות החוויות, עד כדי כך שיהפכו למקור אנרגיה חיובית במקום למצבים מעוררי חוויות שליליות.

עקרון השמיטה (נמצא הקשר בין שמיטה להר סיני !!!)

השמיטה היא אחת הטכניקות המרכזיות של שיטת "חלון לתודעה". זוהי טכניקה המאפשרת לשמוט הרגלים ישנים ובלתי מועילים בכל ממדי התודעה ומהווה את שביל הזהב שבין זרימה עם הרגש לוויסות ותיעול מועיל שלו בכל המישורים.

השמיטה יעילה במיוחד לאנשים בעלי נטייה לשליטת יתר, נטייה המזיקה במיוחד למי שרוצים לשלוט ברגשותיהם ובשל כך מנסים בכל דרך להימנע מהם. בהעדר יכולת השמיטה, שליטת יתר והימנעויות נוספות מסוג זה עלולות לגרום נזק רב, הן במישור הבריאותי והן בקשרים בין-אישיים, חברתיים ומקצועיים.

 

יעילות השיטה לאורך זמן

שיטת העבודה "חלון לתודעה" עשויה מחד גיסא להשיג תוצאות מסוימות וחשובות בטווח מהיר ביותר ומאידך, לעבוד על הטווח הארוך והמעמיק יותר. מאחר ששיטת "חלון לתודעה" מטפלת במקביל בכל ארבעת המישורים – ההנחה היא שקיימת גם השפעה על תהליכים מוחיים ולכן תוצאות העבודה המשותפת שלנו מחזיקה למשך זמן רב. חלק מהמודל מאפשר גם רמות שונות של "תחזוקה טיפולית" כאשר בתחילה נעבוד באינטנסיביות גבוהה יותר ותתבצע תמיכה לפי הצורך גם בין הפגישות באמצעים שונים, בעוד שבהמשך – עם הקטנת התלות בטיפול – ייתכן בהתאם לצורך גם מודל של עבודה בעצימות נמוכה לאורך זמן.

שימוש בתודעה ככלי טיפולי

מכל האמור לעיל קל להבין מדוע התודעה משמשת ככלי טיפולי להתמודדות עם חרדות, פחדים וכעסים. התודעה היא משאב שנמצא ברשותנו ועלינו לדעת כיצד לשכלל אותו. בעזרת שינוי של הרגלים ישנים ובלתי מועילים ואימוץ של הרגלים חדשים, ניתן להפחית חרדות ולצמצם כעסים ופחדים. התנאי היחיד הוא להשתמש בתודעה ככלי טיפולי באופן אינטגרטיבי ותוך שילוב אמצעים טכנולוגיים מתקדמים.

הפתרון השלם עבורך ממתין בקליניקה לניהול לחצים של דרור גרוניך – ואני מזמין אותך ליצור קשר כעת ולתאם עמי פגישת היכרות.

קליניקות בהרצליה וברמת חן

דרור גרוניך

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן