אובססיות והתנהגות כפייתית

אף על פי שכיום ידוע כי להתנהגות כפייתית יש בסיס פיזיולוגי/נוירולוגי, ההפרעה נמדדת על פי המופע ההתנהגותי שלה ועדיין מוגדרת כהפרעה נפשית/התנהגותית המתאפיינת בין היתר במחשבות פולשניות ובביצוע פעולות טקסיות שחוזרות על עצמן ללא סיבה רציונאלית הנראית לעין.

הסובלים מאובססיות והתנהגות כפייתית מעידים על מחשבות טורדניות שגורמות להם חרדה, סבל וטרחה ולעיתים גם פגיעה משמעותית באיכות החיים.

בשיטת "חלון לתודעה" אנו מגדירים את האובססיה כהתמכרות להרגעה בטווח המיידי תוך הקרבת הטווחים הקצר, הבינוני והארוך.

מאפיינים ותסמינים של התנהגות כפייתית

אובססיות עלולות להופיע בכל גיל וכמו התנהגות כפייתית, גם הן נחלתם של גברים ונשים בכל העולם. על מנת לטפל באובססיות והתנהגות כפייתית, יש צורך בזיהוי מוקדם של התסמינים הנפוצים. המרכיב האובססיבי הוא לרוב מחשבות טורדניות הבאות עם פחד עוצמתי, ובקרים רבים רם פעולות שנועדו לווסת את הפחד ואת החרדה הקשה לעיתים שמלווה אותו. אלו מאפיינים ייחודיים של התנהגות כפייתית ולכן גם הטיפול בהם שונה, אולם מתחיל בזיהוי נכון של התופעות.

מתי מופיעות אובססיות?

אובססיות מופיעות על פי רוב בהקשר רגשי ובעיקר כאמור סביב פחד. למשל פחד לאבד את הזהות או להשתגע, או פחד מלהיות בלתי אחראי או בלתי מוסרי. אצל ילדים יש סיכוי רב יותר לפגוש בפעולות טקסיות כמו הימנעות הכרחית מצעידה על קווי המדרכה ללא מחשבות טורדניות, למשל, בעוד אצל מבוגרים הדבר עשוי לבוא לידי ביטוי – בנוסף לטקסים ופעולות חזרתיות – גם בצורת אמונות תפלות. בתוך כך, אנשים רבים נוהגים בצורה אובססיבית גם בלי להיות מאובחנים כבעלי הפרעה נפשית, אך באופן שמקשה עליהם את התפקוד היום יומי.

סוגים אחרים של אובססיות נפוצים סביב תחושות טומאה שיכולה להתגבר גם אם קיים רקע דתי ובמקרים אחרים בהקשר של היגיינה, מחלות, פחד מחיידקים, מערכות יחסים, חפצים ועוד.

מהו "חלון לתודעה" בהקשר של התנהגות כפייתית?

שיטת "חלון לתודעה" תפורה היטב להתמודדות עם אובססיה. שהיא הפרעה קשה שיש בה רקע גופני, נפשי ואף אלמנט תורשתי. בכוחה של השיטה להפעיל בו זמנית ארבעה ממדי טיפול, המביאים לכדי מיצוי את יעילות העבודה:

בממד הגופני אנו משתמשים בכלי הביופידבק כדי לזהות על גבי צג המחשב כיצד האובססיה מתנהלת בגוף, וכך אנו לומדים לזהות אותה מוקדם ולווסת אותה בזמן.

בממד הרגשי משתמשים בפרוטוקולים כמו ACT כדי להבין את הדינמיקה הרגשית שבבסיס האובססיה. זוהי דינמיקה בלתי אינטואיטיבית ולכן גם הטיפול בה אינו מובן מאליו בכלל – ואף פרדוקסלי.

בממד ההתנהגותי בונים כללי עשה ואל תעשה בחיי היומיום שמשמעותם ניהול האובססיה במקום שהאובססיה תנהל אותנו. אחד העקרונות המרכזיים בדרך זו הוא עיקרון השמיטה. שמיטה היא טכניקה התנהגותית מרכזית בשיטת "חלון לתודעה". זוהי טכניקה לא אינטואיטיבית שמתירה לרגשות המפחידים לפעול – במקום לנסות לדכא אותם בהיותם בהחלט בלתי נעימים. באופן הזה הם מאבדים בהדרגה מכוחם וכך נשמטים בסופו של דבר.

בממד הקוגניטיבי העבודה מתבססת על הבנה עמוקה של המטופל את הבעיה שלו והדרכים לפתרונה ועל בסיס כך. בעבודה ננחיל את התובנות הטיפוליות באופן האפקטיבי ביותר כדי להאיץ את התהליך. השיטה אינטגרטיבית בכך שהיא משלבת בין שינוי עצמי של התודעה ותחזוקתה לאורך זמן לבין אמצעים טכנולוגיים מתקדמים, כגון חיישני משוב ביולוגי ואפליקציית אינטרנט חדשנית שמלווה את המטופל גם מחוץ לקליניקה.

הקשר בין תודעה לבין התמודדות עם אובססיות – בכל שלב בחיים

הנחת העבודה המקצועית היא שלמרות הרקע הגופני/נוירולוגי/מוחי שבהפרעה, ניתן לשנות את מה שנקרא "התודעה האובססיבית" על ידי עבודה מובנית על כל אחד מממדי התודעה: הגוף המודע, הרגש, ההתנהגות והתובנה הקוגניטיבית – וכך להוביל את השינוי באופן טיפולי כך שגם הממד המוחי ישתנה.

היום כבר איננו חייבים לחיות עם אובססיות והתנהגות כפייתית ואפשר לשפר את איכות החיים בכל גיל. אני ממתין לכם בקליניקה שלי לניהול לחצים עם פרטים נוספים, הסבר מלא והדרכה אישית.

קליניקות בהרצליה וברמת חן

דרור גרוניך

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן